معرفی Hack – یک زبان برنامه نویسی برای HHVM

 

چندی پیش شرکت فیسبوک به منظور اینکه توسعه دهندگان بتوانند به سادگی و به سرعت به کدنویسی وب اپلیکیشن بپردازند زبان برنامه نویسی هَک (Hack Programming Language) که یک زبان اپن سورس است را منتشر کرد که این امکان را به برنامه نویسان می دهد تا خیلی سریع و بدون تولید هیچ گونه Bug یی به برنامه نویسی بپردازند.
Hack یک زبان برنامه نویسی برای HHVM است. زبان برنامه‌نویسی HACK، قابلیت تلفیقِ زبان‌های برنامه‌نویسی ایستا مانند C و ++C را با زبان‌های پویا مانند PHP دارد. این زبان به صورت ریشه‌ای از PHP ساخته شده است و درواقع بیش‌تر پرونده‌های PHP در زبان HACK نیز معتبر می‌باشند و ویژگی‌هایی به آن اضافه شده است که کاراییِ این زبان را بیش‌تر می‌کند.
طراحان زبان برنامه نویسی Hack هدف از ایجاد این زبان برنامه نویسی را اجرای آن بر روی ماشین مجازی اختصاصی فیسبوک تحت عنوان HipHop قرار داده اند که به طور خلاصه HHVM خوانده می شود به طوری که این ماشین مجازی کدهای نوشته شده به زبان PHP را به کدهای کامپایل شده اثربخش تری مبدل می سازد.
HipHop در واقع یک Trans-compiler یا به اختصار Transpiler بود. Hip Hop Trans-compiler یک source-to-source compiler است که به آن HPHPc هم میگویند. HPHPc کد مبدا php را به کد مقصد ++c تبدیل میکند.و کد ++c هم توسط کامپایلر ++g به کد باینری تبدیل میشود و با سرعت خیلی بیشتری اجرا میشود. فیس بوک ادعا میکند با استفاده از HPHPc سرعت سایت اش ۶ برابر افزایش پیدا کرده.و با افزایش سرعت اجرایی سایت، هزینه های خرید سرور بسیار کاهش پیدا کرده و بار پردازنده های این شرکت سبک تر شده است. فیس بوک HPHPc را در سال ۲۰۱۰ تحت لایسنس PHP منتشر کرد.
شرکت فیس بوک در سال ۲۰۱۳ به جای مبدل hip hop از ماشین مجازی Hip Hop Virtual machine استفاده کرد. این ماشین مجازی در واقع یک just-in-time کامپایلر است.JIT در فارسی کامپایل درجا ترجمه شده است و به کامپایل پویا(Dynamic Compile ) هم معروف است.در واقع JIT و Dynamic Compile و Virtual machine همگی یک مفهوم را دارند.

کدهای Hack ممکن است با کدهای PHP ترکیب شود. تنها راه تشخیص اینکه کد بوسیله کدام زبان پردازش شده است این است که کد PHP با php?> و کد Hack با hh؟> شروع می شود. هنگامی که کد PHP با کد Hack ترکیب می شود، بخش کد PHP با قوانین جدید هک بررسی نمی شود
دیگر ویژگی های مهم Hack شامل XHP, Shapes, Type Aliasing, Async support, backwards compatibility with PHP code و … .
مرجع زبان برنامه نویسی Hack  توضیحاتی در مورد ویژگی های کلی و دردسترس این زبان ارائه داده است.

 

نتیجه :

Hack قطعا پیشرفت چشم گیر و بزرگ PHP است. Hack یک نسخه جایگزین از PHP است که ویژگی های جدیدی را که بسیاری از توسعه دهندگان PHP آن را می خواهند، فراهم می کند.

با توجه به این که فیس بوک به طور جدی متعهد به پیشرفت بیشتر Hack شده است تا بیشتر برای توسعه دهندگان PHP مفید باشد، ممکن است این سوال ذهن شما  را مشغول کند که آیا باید به سمت زبان برنامه نویسی Hack حرکت کنیم و اگر چنین است، چه موقع؟

منابع : https://thehackernews.com و http://hacklang.org

درباره مدیر محتوا

همچنین بررسی کنید

اشتراک گذاری لوکال هاست با NGROK

    شمازمان زیادی را صرف پیاده سازی پروژه هایتان می کنید، دراین فکر هستید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *